Čistenie pleti - ako na to?
23.10.2019Určite to každá z nás poznáme. Stojíme pred plnými regálmi, ktoré nám ponúkajú naozaj široký sortiment rôznych výrobkov starostlivosti o pleť a snažíme sa určiť, ktorý výrobok bude pre nás ten najlepší. Snažíme sa nájsť to, čo najviac sadne našej pokožke. Pokožke suchej, mastnej, citlivej alebo zmiešanej, mladej a aknóznej, či naopak zrelšej s prvými náznakmi vrások. Ale čo je pre ten môj typ pleti najvhodnejšie? Tak na toto si zodpovieme a vysvetlíme si to pre mňa na tom najesenciálnejšom a zároveň aj začiatočnom kroku starostlivosti o pleť a to je jej čistenie.
Ranné čistenie
Ranné čistenie pleti je pre mňa rovnako dôležité ako to večerné. Prečo? Počas spánku sa nám pleť sama prečisťuje a tak sa na povrch pokožky dostávajú vylúčené nečistoty. Pridajme si k tomu baktérie, ktoré sa na pleť dostanú z obliečok vankúša alebo paplóna, na ktorom spíme. S týmto všetkým si obyčajná voda neporadí a preto je potrebné siahnuť po niečom, čo nám pleť naozaj dôkladne vyčistí a tak pripraví na nanesenie krémov/sér a prípadne makeupu. Veľmi účinným a praktickým produktom na ráno sú tzv. ranné masky od Havlíkovej apotéky. Pre normálny až zmiešaný typ pleti (príp. so sklonom k akné) je vhodná práve 3 minútová ošetrujúca a čistiaca ranná maska a pre pleť suchšiu/zrelšiu jej výživnejšia "sestra" Kráľovské raňajky pre pleť. Ak zháňate niečo časovo o kúsok efektívnejšie, nič nepokazíte jemným čistiacim gélom napr. Dulcia Mydlové orechy (všetky typy pleti), ktorý pleť aj príjemne osvieži. Pleť je následne dôležité tonizovať a vyrovnať tak pH pokožky. Na to môžete použiť aj prírodné kvetinové hydroláty (vody) napr. ružovú vhodnejšiu pre suchú a citlivú pleť, levanduľovú, ktorá ukľudnuje podráždenú a aknóznu pokožku alebo mätovú, ktorá má osviežujúci a obnovujúci účinok.
Večerné čistenie
Po celom dni je tvár veľmi znečistená prachom a inými nečistotami z vonkajšieho prostredia, zvyšným makeupom a častokrát je mastnejšia. Počuli ste už niekedy o metóde dvojfázového čistenia? Vďaka nej dosiahnete, že vaša pleť a póry budú dokonalo vyčistené a tak pripravené lepšie absorbovať následnú starostlivosť. V prvom kroku rozpustíte nečistoty z tváre napr. pomocou prírodného odličovacieho kokosového oleja od Ťuli a Ťuli, prírodného mandľového oleja či odličovacej masky Hebká tvárička od Havlíkovej apotéky. V druhom kroku póry dôkladne dočistíte čistiacim gélom, emulziou či odličovacou vodou. Pre citlivú pleť je určená jemná čistiacia emulzia od Anne Marie Börlind, zrelšia zase ocení Jemné čistiace mlieko a ak vás trápi akné a rozšírené póry, siahnite po čistiacom 1 minútovom elixíre Krásna slečna od Havlíkovej apotéky. Na odlíčenie odporúčame použiť bavlnené odličovacie obrúsky, uteráčik alebo špongiu. Pre lepšie zotretie olejovej alebo mliečnej zložky odporúčame namočiť obrúsok do horúcej vody. A samozrejme nezabudnite ho po 2 použitiach oprať.
Na záver použite pleťové tonikum/ kvetinový hydrolát, ktorý pokožku upokojí a zjednotí.
Každá pleť je jedinečná a má rozdielne požiadavky. Verím, že vám dnešný článok aspoň trošku pomohol pri hľadaní vhodného čistiaceho rituálu pre tú vašu. Nezabudnite, že čistenie je len prvý krok v celkovej starostlivosti o pleť a treba ju aj hydratovať a vyživovať pomocou pleťových a očných krémov, sér či masiek. Ale o tom si niečo bližšie povieme až v ďalšom príspevku.:)