Jarný detox pleti
01.03.2021Vonku začína byť krásne. Slnečné dni pomaly ale isto vytláčajú tie pochmúrne a chladné. Na niektorých z nás začína dopadať jarná únava, iní sa zase vrhli na jarné upratovanie. A ako to všetko vplýva na našu pleť? Myslím si, že väčšina z nás sa zhodne, že príjemnejšie vonkajšie teploty a menej mrazivého vetru jej len prospieva. Avšak netreba zabúdať na jej dôslednú starostlivosť, ktorú určite po namáhavom zimnom období ocení. V tomto článku si preto predstavíme tipy a produkty pre jarný detox pleti, vďaka ktorým bude vaša pokožka upokojená, hydratovaná a rozžiarená. Navyše všetky spomínané produkty pochádzajú od šikovných slovenských výrobcov, ktorí dbajú na vysokú kvalitu a účinnosť svojich produktov.
1. Čistenie
Možno sa niekomu bude zdať tento tip ako zbytočný, ale bez správne a dôkladne vyčistenej pleti nedosiahnete maximálny účinok u následne aplikovanej starostlivosti. Pleť by sa mala správne čistiť každé ráno a večer. Pri večernej rutine treba navyše pridať krok odličovania, ktorý vás zbaví zvyškov make-upu, tukových nečistôt a akýchkoľvek produktov aplikovaných ráno (SPF, krémy, oleje ...). Na odličovanie je vhodné použiť výrobok na olejovej báze (nemusí sa ho báť ani mastná pleť), ktorý najúčinnejšie rozpustí spomínané nečistoty. Môžete použiť KVITOK čistiaci olej Čistá pleť, ktorý pleť dôkladne vyčistí a zároveň ju upokojí. Ak ste skôr fanúšikom odličovacieho mlieka skúste KVITOK Odličovacie mlieko s obsahom mandľového, marhuľového a ricínového oleja, ktoré zanechá vašu pokožku čistú a hebkú. Následne je pleť potrebné dôkladne vyčistiť vhodným čistiacim produktom. Pri jeho výbere záleží na vašom type pleti a osobných preferenciách. Vyskúšajte čistiaci gél z mydlových orechov od DULCIE, vhodný pre všetky typy pleti alebo znova aplikujte čistiace mlieko či olej. Obľúbeným micerálnym vodám by som sa skôr vyhla, nakoľko môžu z dlhodobého hľadiska pokožku vysušiť a podráždiť. Ak sa ale rozhodnete pre ich používanie, nezabudnite ich po aplikácii poriadne opláchnuť, inak by vám na pleti zostali čistiace zložky, ktoré narobia viac škody ako úžitku.
2. Exfoliácia
Pravidelná exfoliácia je jedným z najdôležitejších krokov k zdravo vyzerajúcej pokožke. Postupným starnutím sa proces regenerácie buniek spomaľuje. Hromadenie starých kožných buniek na povrchu kože môže viesť k upchatým pórom, zašednutému tónu pleti a drsnej či suchej pokožke. Správnym pílingovým produktom dokážete odstrániť bariéru odumretých kožných buniek, vďaka čomu bude vaša pleť pôsobiť sviežejšie a následne aplikovaná starostlivosť bude môcť lepšie prenikať do hlbších vrstiev kože. Existujú tri typy exfoliácií - mechanická, chemická a enzymatická.
Mechanická exfoliácia odstraňuje odumreté kožné bunky pomocou malých zrniečok či častíc, ako napr. marhuľové či orechové škrupinky, kávové zrniečka alebo cukrové častice. Tento druh pílingu mechanicky obrusuje vrchnú časť pokožky, preto treba byť mimoriadne opatrný pri jeho aplikácií na tvár. Citlivá pokožka so sklonom k rosacei či kuperóze by sa mala takémuto typu pílingu vyhnúť úplne. Ak ale máte normálny, zmiešaný či mastný typ pleti a chcete vidieť okamžitý účinok po aplikácií pílingu, odporúčame KVITOK Šípkový píling. Obsahuje jemný šípkový pílingový prášok v kombinácií s rastlinnými práškami a ílmi, vďaka čomu bude vaša pokožka hĺbkovo prečistená, upokojená a zregenerovaná.
Chemické exfolianty odstraňujú odumreté bunky pokožky pomocou chemikálií, ktoré pomáhajú pri ich obnove. Vyhladzujú povrch pokožky, rozjasňujú, redukujú pigmentové škvrny a iné kožné nedokonalosti. Na pleť ich jednoducho nanesiete, necháte pôsobiť odporúčaný čas a následne zmyjete vlažnou vodou. Existuje niekoľko typov chemických pílingov, ktoré stoja za vyskúšanie. Chemické pílingy s obsahom AHA kyselín odstraňujú "lepidlo", ktoré drží pohromade odumreté kožné bunky, čím umožňujú rýchlejšiu obnovu vrstiev pokožky. Kombináciu mechanického a AHA chemického pílingu nájdete v DULCIA Pílingu s dvojitým účinkom, ktorý obsahuje kyseliny glykolovú spolu so zrniečkami jojoby. Hĺbkovo čistí póry, odstraňuje nahromadené odumreté bunky a redukuje pigmentové škvrny.
Exfoliácia pomocou enzymatických pílingov patrí k najšetrnejšiemu spôsobu odstraňovania odumretých buniek a je tak vhodná aj pre veľmi citlivú či problematickú pokožku s výskytom aktívneho akné. Ovocné enzýmy ako papaín a bromelaín štiepia keratín v pokožke a zameriavajú sa iba na najvzdialenejšiu vrstvu epidermy. Bioaktívny komplex extrahovaný z manga, papáje a ananásu obsahuje DULCIA Enzymatický píling so šetrným účinkom, ktorý zanecháva pokožku jasnejšiu, hladšiu a zjednotenejšiu.
Nech sa už rozhodnete pre akýkoľvek typ exfoliácie, nezabúdajte, že všetkého veľa škodí a preto "pílingujte" max. 1 - 2 x do týždňa, dodržujte odporúčaný čas pôsobenia (chemický a enzymatický píling) a nekombinujte viac druhov exfoliantov naraz. Nadmerná exfoliácia by mohla narušiť ochrannú bariéru kože, zvýšiť citlivosť pleti a tvorbu mazu.
3. Ílové masky
Skvelým pomocníkom v starostlivosti o pleť sú masky. V rámci jarného detoxu sa zameriame na tie s obsahom ílu, nakoľko účinne detoxikujú a čistia pokožku, redukujú nadbytočný kožný maz, zlepšujú textúru pleti a zanechávajú ju jemnú a krásne žiarivú. Rovnako ako u každého iného produktu aj tu si treba vybrať ílovú masku vhodnú na váš typ pleti. Ak máte mastnú alebo aknóznu pokožku, vyskúšajte Dr. Feelgood zelený austrálsky íl , ktorý pokožku čistí, absorbuje jej nečistoty a pomáha normalizovať tvorbu kožného mazu. Má vynikajúce protizápalové účinky, upokojuje a vypína pleť. Zrelšia a citlivá pokožka ocení masku zo 100% čistého austrálskeho ružového ílu od Dr. Feelgood, ktorý má dezinfekčné, zvláčňujúce a tonizujúce účinky. Výrazne okysličuje pleť a revitalizuje ju. Obe tieto masky si jednoducho pripravíte pridaním vody, kvetinovej vody (napr. DULCIA Ružová voda) alebo rastlinného oleja (konopný, marhuľový, mandľový, jojobový ...), vďaka čomu bude pokožka viac vyživená a zregenerovaná.
4. SPF
Používate ochranu pred slnkom každý deň? Ak nie je najvyšší čas začať! Slnečné žiarenie vo veľkej miere prispieva k predčasnému starnutiu kože, vzniku vrások, degradácií kolagénu a tvorbe pigmentových škvŕn. Slnko predsa svieti každý deň, nielen v lete a preto treba pokožku pred jeho negatívnymi vplyvmi chrániť kvalitnými produktami s vysokou SPF ochranou. Nie nadarmo sa hovorí, že každodenné aplikovanie SPF je najlacnejší anti - age produkt a bez jeho pravidelného používania zbytočne míňate peniaze na drahé krémy, séra a inú pleťovú kozmetiku. Využite prvé jarné lúče na pripomenutie si dôležitosti ochrany pokožky pred ich škodlivými účinkami a zaraďte používanie SPF produktov (aspoň SPF 30) do vašej každodennej rannej rutiny. Časom sa Vám pleť určite odvďačí!
TIP: Ak to predsa len na slniečku preženiete, aplikujte na podráždené miesta chladivý Aloe Regeneračný gél, ktorý pokožku upokojuje, odstraňuje začervenanie a podporuje jej regeneráciu. Vďaka kombinácii aloe dužiny s Pantenolom je obzvlášť vhodný po opaľovaní a celodennom pobyte na slnku. Možno ho aplikovať vo väčšej vrstve aj ako hydratačnú masku.
A aké sú vaše tipy na jarný detox pleti? Kľudne sa s nimi podeľte a dajte nám vedieť! Ak sa ale rozhodnete vyskúšať nejaký z dnešného článku, odfoťte sa, označte nás na sociálnych sieťach a my vás radi prezdieľame. A nezabúdajte SPF od dnes povinne každý deň! Chceme byť predsa večne mladí, no nie?:)
Renátka NaturFyt