Histamínová intoleracia
25.05.2021Histamínová intolerancia je asi jednou z najčastejšie skloňovaných intolerancií. Nie je jednoduché poradiť jednoznačné riešenie, ale určite existujú potraviny a doplnky výživy, ktoré vám pomôžu zmierniť jej príznaky a umožnia aspoň trochu znesiteľnejší život. Mne osobne bola diagnostikovaná pred 4 rokmi a napriek tomu, že moja hodnota DAO enzýmu je pod spodnou hranicou normy, dokázala som si v živote nájsť taký balans - jedálniček vrátane zmeny životného štýlu, menšieho stresu a viac pohybu na čerstvom vzduchu, že dnes sa už cítim omnoho lepšie a občasné „ prešľapy „ nepociťujem ešte niekoľko dní. Nechcem veľmi zachádzať do teórie prečo vlastne intoleracia vzniká, aké sú príznaky a podobne, pretože o tom už bolo napísaných veľmi veľa článkov a kníh (napríklad Žijeme s histamínom), ale rada by som sa podelila s praktickými radami a výživovými doplnkami, ktoré môžu rozhodne pomôcť k lepšiemu komfortu života.
V prvom rade je pri tejto diagnóze dôležité trávenie. Úplne na začiatku by som asi spomenula vhodné probiotiká. Ideálne by bolo nechať si vyrobiť na mieru ušité vlastné probiotiká, ktoré už dnes ponúka mnoho odborných firiem (napríklad iprobio.sk ). Toto riešenie je drahšie, preto vám ponúkame zjednodušený návod, ktoré probiotiká sú vhodné pri HIT:
- Bifidobacterium infantis
- Lactobacillus gasseri
- Bifidobacterium breve
- Bifidobacterium bifidum
- Lactobacillus salivarius
- Lactobacillus rhamnosus
- Bifidobacterium longum
- Bifidobacterium lactis
- Lactobacillus plantarum – obsahuje ho naše Imunobiotikum LP 20
- Lactobacillus reuteri
Týchto kmeňov by ste sa mali pri HIT rozhodne vyvarovať , pretože môžu podporovať produkciu histamínu alebo samotné môžu dokonca histamín obsahovať:
- Lactobacillus casei
- Lactobacillus bulgaricus
- Streptococcus thermophilus
- Lactobacillus delbrueckii
- Lactobacillus helveticus
Medzi neutrálne probiotické kmene patria :
- Lactobacillus salivarius
- Bifidobacterium bifidum
- Lactobacillus gasseri
- Bifidobacterium breve
- Bifidobacterium lactis
- Iné kmene rady Bifiodbacterium
Pokiaľ ste vegán, máme aj pre vás riešenie v podobe českých probiotík Symbi lakt, ktoré obsahujú Lactobacillus Acidophilus a Karlovarskú žriedlovú soľ.
Ideálne je začať s probiotikami obsahujúcimi jeden kmeň alebo menej kmeňov.
Z prirodzených potravín vrelo odporúčame korenie Kurkuma pre jej schopnosť zmierňovať zápaly a podporovať pokles histamínu. Kurkuma môže tiež zabrániť uvoľňovaniu histamínu zo žírnych buniek a dokonca inhibovať anafylaktické, teda silné alergické reakcie.
Kurkumín, ktorý sa nachádza v kurkume, je známy ako jedno z najsilnejších bylinných protizápalových látok. Potláča nadmerne aktívny imunitný systém, čo z neho robí vynikajúci doplnok v boji proti alergiám. Zabraňuje najmä mastocytom v uvoľňovaní histamínu, čím zmierňuje príznaky potravinových alergií.
Sú aj bylinky, ktoré pomáhajú pri diagnóze HIT. Ja osobne obľubujem čerstvé bylinky ako petržlenová vňať, kôpor, žerucha, prípadne ešte hráškové a brokolicové klíčky. Nielen že pomôžu, ale aj super spestria jedálniček.
Z čajov určite odporúčam:
Mätový čaj - obsahuje flavonoidy, najmä eriocitrín, luteolín a hesperidín. Vedie k zníženému uvoľňovaniu histamínu a zmierňuje príznaky alergickej nádchy, ako je prekrvenie nosovej a sínusovej oblasti. Ideálna je kombinácia čerstvých mätových lístkov napríklad s blahodárnym zázvorom.
Ďumbier je známy stabilizátor žírnych buniek. Často sa používa ako blokátor H2-histamínu pri poruchách trávenia a prebytku žalúdočnej kyseliny, takže je pre žalúdok veľmi upokojujúci. Je tiež protizápalový a má potenciálne pozitívne účinky pri prevencii rakoviny. Môžete si ho nastrúhať ako čaj alebo vypiť vo forme shotu .
Moringový čaj - moringa je tiež bohatá na bioflavonoidy, ktoré ako štúdie preukázali, zabraňujú uvoľňovaniu histamínu zo žírnych buniek. Čaj z moringy často prichádza vo forme prášku vyrobeného z prízemných listov. Moringa je tiež jedným z antihistaminík.
Listy stromu moringa tiež obsahujú niekoľko zlúčenín, ktoré môžu bojovať proti chronickým chorobám. Medzi tieto látky patria polyfenoly, triesloviny, saponíny a ďalšie. Okrem boja proti srdcovým chorobám, poškodeniu pečene a cukrovke tieto zlúčeniny bojujú aj proti chronickým zápalom.
Žihľavový čaj - žihľava obsahuje flavonoid kvercetín. Štúdia z roku 2009 naznačuje, že žihľava je tiež skvelým stabilizátorom žírnych buniek a má tiež potenciál znižovať histamín pôsobením na receptory. Žihľava je zdrojom železa a draslíka a môže pomôcť uvoľniť krvné cievy a podporiť zdravý krvný obeh. Tiež sa preukázalo, že má antioxidačný účinok a môže pomôcť zlepšiť hladinu cukru a cholesterolu v krvi.
Jednou z najdôležitejších látok je prírodné antihistaminikum Quercetin. Kvercetín je antioxidant, ktorý sa prirodzene vyskytuje v ovocí a zelenine. Ako bioflavonoid patrí do skupiny sekundárnych rastlinných látok. Je známy pre svoje antioxidačné, protizápalové a antialergické vlastnosti.
Dodáva rastlinám farbu a chráni ich pred plesňami, baktériami, vírusmi a mnohým ďalším hrozbám. Túto ochranu ponúka vďaka svojim život udržujúcim vlastnostiam, ako je napríklad silný antioxidant, prírodné antihistaminikum a posilňovač imunitného systému.
Kvercetín sa považuje za prírodné antihistaminikum, má však širšie spektrum účinku ako klasické antihistaminiká. Mnoho antialergických liekov je navrhnutých tak, aby fungovali ako kvercetín, ale niektoré z nich nie sú také účinné a majú rôzne vedľajšie účinky.
Kvercetín má obzvlášť silnú afinitu k žírnym bunkám a bazofilom a po pripojení stabilizuje bunkovú membránu, aby v konečnom dôsledku zabránil bunkovej degranulácii a uvoľňovaniu histamínu. Okrem toho zmierňuje zápal inhibíciou sekrécie neutrofilných lyzozomálnych enzýmov a tvorbou leukotriénov.
Pri alergiách, intoleranciách alebo žihľavke sa odporúča denné množstvo 200 až 400 miligramov. Odporúča sa užívať ho s mastným jedlom, pretože tuk z potravy zlepšuje absorpciu kvercetínu v čreve. Doplnky výživy môžu obsahovať aj ďalšie látky, ako napr. Bromelain alebo vitamín C, ktoré môžu pomôcť telu efektívnejšie vstrebávať kvercetín.
V našom portfóliu nájdete čistý Quercetín od americkej firmy Swanson alebo Quercetin s Bromelainom od NOW.
Pokiaľ máte ďalšie otázky, radi vám s výberom poradíme u nás v predajniach alebo na infolinke info @naturlekaren.sk .
Zuzana NaturFyt