Všetko čo potrebujete vedieť o anémii
09.11.2021Bývate často krát unavení a máte problémy so sústredením? Alebo sa vám často točí hlava keď sa napríklad rýchlo postavíte? Možno trpíte chudokrvnosťou a chýba vám železo.
Čo je anémia?
Anémia alebo inak povedané chudokrvnosť nastáva, keď je počet zdravých červených krviniek vo vašom tele príliš nízky. Červené krvinky prenášajú kyslík do všetkých tkanív tela, takže nízky počet červených krviniek naznačuje, že množstvo kyslíka vo vašej krvi je nižšie, ako by malo byť. Mnohé z príznakov anémie sú spôsobené zníženým prísunom kyslíka do životne dôležitých tkanív a orgánov tela. Anémia sa meria podľa množstva hemoglobínu – proteínu v červených krvinkách, ktorý prenáša kyslík z pľúc do tkanív tela.
Aké sú príznaky anémie?
Ľudia s anémiou vyzerajú bledí a často sa môžu sťažovať na chlad. Medzi ďalšie príznaky anémie patrí:
- točenie hlavy alebo závraty, najmä pri aktívnej činnosti alebo vstávaní
- problémy so sústredením alebo únava
- zápcha
- niektoré typy anémie môžu spôsobiť zápal jazyka , výsledkom čoho je hladký, lesklý, červený a často bolestivý jazyk.
- lámavé nechty
- lapanie po dychu
- bolesti hrudníka
- hladiny kyslíka v krvi môžu byť také nízke, že osoba s ťažkou anémiou môže dostať srdcový infarkt.
Železo je jedným z najdôležitejších minerálov v ľudskom tele, keďže ovplyvňuje základné životné funkcie. Preto si túto látku organizmus ukladá aj do zásoby. Železo je súčasťou hemoglobínu - farbiva v červených krvinkách. Železo, vitamín B-12 a B-9 sú nevyhnutné pre dozrievanie červených krviniek v tele.
Príčiny anémie sa vo všeobecnosti delia na tie, ktoré znižujú tvorbu červených krviniek, a tie, ktoré zvyšujú deštrukciu červených krviniek. Celkovo je však nedostatok železa najčastejšou príčinou anémie. Predstavuje takmer polovicu všetkých prípadov anémie a je hlavnou poruchou výživy na celom svete.
Denná potreba železa
Denná potreba vitamínov a železa sa líši v závislosti od pohlavia a veku. Ženy potrebujú viac železa a folátu ako muži kvôli stratám železa počas menštruačného cyklu a vývoja plodu počas tehotenstva a dojčenia. Národný inštitút zdravia hovorí, že odporúčaná denná dávka železa pre priemerného dospelého pacienta je medzi 10-15 mg (pre mužov cca. 10 mg, pre ženy okolo 15mg). Pred užívaním doplnkov s obsahom železa by sme si mali nechať zistiť jeho hladinu v krvi, keďže nadmerné množstvo železa telo nevie vylúčiť.
Zdroje železa
K potravinám živočíšneho pôvodu, ktoré sú bohaté na železo patrí najmä hovädzie mäso, morské plody, pečeň a vnútorné orgány. K základným rastlinným potravinám, ktoré majú vyšší obsah železa patria obilniny (celozrnné výrobky, pšeno, ovsené vločky, ryža), ovocie (napríklad marhule, slivky, čerešne, čučoriedky, ríbezle, jablká, pomaranče, jahody, ostružiny), zelenina (napr. petržlenová vňať, brokolica, kel, pažítka, cvikla, paradajky, listová zelenina, červená kapusta, pór, cibuľa, špenát), strukoviny (najmä šošovica a fazuľa), orechy (hlavne mandle a para-orechy), semiačka (tekvicové, slnečnicové a hlavne sezamové), mak, melasa, hnedé morské riasy a pivovarské kvasnice.
Nezabudnite, že pre správne vstrebávanie železa a jeho spracovanie v organizme je potrebný dostatočný prísun vitamínov B12, C a E. Naopak, jeho vstrebanie zhoršujú lieky (acylpyrín, antibiotiká, ibuprofén), káva, kakao, červené víno a najmä čierny čaj.
V prípade akýchkoľvek otázok a pre viac informácií Vám veľmi radi poradíme na našich pobočkách na Trenčianskej 47 alebo Grosslingovej 5 v Bratislave alebo nás môžete kontaktovať na mail info@naturlekaren.sk.
Klára Naturfyt