Adaptácia v časoch stresu – Adaptogénne huby
26.04.2022Adaptácia v časoch stresu – Adaptogénne huby
Stres môže mať mnoho negatívnych vplyvov na vaše zdravie, napríklad zvýšenie rizika srdcových chorôb a mozgovej príhody, ako aj viesť k úzkosti a depresii. Stres je nevyhnutnou súčasťou života, ale je dôležité snažiť sa znížiť úroveň stresu, kedykoľvek je to možné. Každý z nás prežíva stres individuálne a u každého fungujú rôzne mechanizmy jeho zvládania; niektorým môže pomáhať silové cvičenie alebo aerobik, iným joga alebo horúci kúpeľ. A počuli ste už ste niekedy o termíne adaptogén?
Adaptogény sú prírodné látky, ktoré pomáhajú telu prispôsobiť sa stresu a pracovať na normalizácii našich telesných procesov. Niektoré huby, ako napríklad reishi sa používajú v bylinnej medicíne ako adaptogén, ktorý pomáha zvyšovať energiu a odolnosť voči stresu. Majú tiež imunomodulačné vlastnosti a používajú sa v bylinnej medicíne na podporu imunitného systému.
Kedy sa oplatí brať adpatogénne huby?
• Pocit zníženej hladiny energie.
• Stres.
• Boj proti prechladnutiu.
• Pri starostlivosti o kardiovaskulárne zdravie.
Aké najznámejšie adaptogénne huby poznáme?
Reishi (ganoderma alebo lesklokôrka lesklá) je jednou z najužívanejších medicinálnych húb. V tradičnej čínskej medicíne sa využíva po tisícročia pre svoje vitalizujúce účinky.
Reishi dokáže aktivizovať imunitné reakcie organizmu, prispieva k udržaniu zdravej funkcie obehového systému. Zároveň pomáha v znížení cholesterolu prírodnou cestou. Reishi obsahuje množstvo bioaktívnych látok, ktoré ju robia úplne jedinečnou. V Reishi môžeme nájsť okrem vitamínov, minerálov aj veľké množstvo polysacharidov beta glukánov, ganoderanov, ale taktiež steroidov, cyklických esterov laktónov, triterpénov, kam patrí aj kyselina ganoderická alebo lanostany a iné. Pri Reishi od Mycomedica sú používané plodnice vo veku 6-9 mesiacov. V tomto veku je koncentrácia účinných látok najvyššia. Pri starších hubách sa koncentrácia účinných látok postupne znižuje a účinok nie je tak efektívny.
Hliva ustricová sa v čínskej medicíne využíva k liečbe širokého spektra ťažkostí a je známa ako huba kvetinového neba. Je bohatým zdrojom vitamínov, minerálov a ďalších látok. Klobúky hlivy pripomínajú väčšie ustrice, odtiaľ pochádza jej meno. Hliva ustricová je bohatým zdrojom vitamínov skupiny B, esenciálnych aminokyselín, nenasýtených mastných kyselín a hlavne polysacharidov ‒ beta glukánov, kde je významný pleuran, ďalej terpény s ich predstaviteľom pleurotinom. Hliva je tiež zdrojom prírodných statínov, tj. látok znižujúcich hladiny tukov v krvi.
Cordyceps (húsenica čínska) patrí k najcennejším hubám čínskej medicíny. Silu Cordycepsu po tisíce rokov využíva tradičná čínska a tibetská medicína. Existujú príbehy, ktoré popisujú, ako pastieri vypozorovali na zvieratách zmenu, ak spásali Cordyceps. Zvieratá boli vitálnejšie, silnejšie a zdravšie. Písané záznamy môžeme vystopovať až do roku 620 n. l. Západnému svetu je Cordyceps známy až od roku 1726, keď bol predstavený na mykologickej konferencii v Paríži.
Chaga (alebo čaga) je po storočia súčasťou tradičnej ruskej a čínskej medicíny, ktoré veria v jej schopnosť oživovať a upokojovať telo aj ducha. Medicinálne huba čaga je významná pre veľkú hladinu antioxidantov a ďalších liečivých zložiek. Čaga vyrovnáva imunitný systém, neutralizuje voľné radikály a tiež napomáha znižovať hodnoty cukru v krvi.
V prípade akýchkoľvek otázok a pre viac informácií o produktoch nás neváhajte kontaktovať na mail info@naturlekaren.sk, alebo sa zastavte na našich pobočkách na Trenčianskej 47 alebo Grosslingovej 5 v Bratislave.
Klára Naturfyt.