REISHI – zázračná liečivá huba
22.05.2019Huby majú dlhú históriu terapeutického používania v rôznych kultúrach celého sveta. Medzi najvýznamnejšie liečivé huby bez pochyby patrí Lesklokôrovka hnedočervená, latinsky Ganoderma lucidum alebo japonsky Reishi, čo je najzaužívanejší názov, pod ktorým ju pozná väčšina ľudí. V Ázii sa používa 4 000 rokov a označujú ju ako „zázračná huba“ alebo „rastlina s duchovnou silou“, ktorá symbolizuje dobré zdravie, bohatstvo, dlhovekosť a dokonca nesmrteľnosť. V čínskej kultúre majú Reishi vo veľkej úcte, o čom svedčia jej mnohé vyobrazenia formou kresieb, rezbárskych prác, výšiviek či kobercov v cisárskych rezidenciách v Zakázanom meste a Letnom paláci v Pekingu.
Pozrime sa bližšie na liečivé účinky tejto výnimočnej huby.
Infekčné ochorenia
Výskumy dokázali prítomnosť účinných látok vhodných na podporu liečby rôznych bakteriálnych, vírusových a mykotických ochorení. Ide hlavne o pôsobenie proti chrípkovému vírusu typu A, ktorý ročne vyvoláva vo svete niekoľko epidémií chrípky. Glykoproteín z Reishi vykazuje účinky aj proti skupine herpetických vírusov, preto má svoje využitie pri liečbe oparov na pere i pásovom opare. Dokázalo sa, že triterpenoidy potláčajú vývoj Epstein-Barrovej vírusu, ktorý spôsobuje infekčnú mononukleózu a môže byť príčinou nádorovej tvorby buniek.
Kardiovaskulárne problémy
Klinické testy dokázali, že užívanie Reishi je vhodným prostriedkom na vysoký krvný tlaku, na zníženie hladiny cholesterolu a má preventívny účinok na tvorbu krvných zrazenín. Triterpenoidy prítomné v hube tlmia aj vedľajšie účinky chemických liekov na znižovanie krvného tlaku. U pacientov so srdcovými chorobami sa osvedčilo podávanie huby pri liečbe dýchavičnosti, búšení srdca a pri srdcovej arytmii.
Zápalové a alergické ochorenia
A triterpenoidy ešte raz... Reishi obsahuje najviac triterpenoidov zo všetkých liečivých húb, ktoré sa v súčasnosti používajú. Sú výnimočné svojim protizápalovým a protialergickým pôsobením, avšak nemajú vedľajšie nežiaduce účinky ako často používané protizápalové látky hormonálnej povahy (kortikoidy). Reishi je teda vhodná pre pacientov trpiacich rôznymi zápalovými ochoreniami ako je reumatoidná artritída, astma či kožné alergické prejavy.
Ochorenia pečene
Látky prítomné v hube zlepšujú metabolizmus pečeňových buniek a podporujú vylučovanie toxických látok z organizmu. Klinické štúdie potvrdili pozitívny účinok huby u pacientov s chronickým zápalom pečene (hepatitída typu B) i toxickým poškodením pečene v dôsledku nadmerného požívania alkoholu alebo dlhodobého užívania ťažkých chemických liekov. Glukány izolované z Reishi sa v budúcnosti ukazujú ako sľubné prípravky na spomalenie vývoja pečeňovej cirhózy.
Účinky proti starnutiu, nespavosti...
Čínski lekári odporúčali starým ľuďom užívať Reishi na zlepšenie pamäti, orientačných schopností a schopnosti koncentrácie. Dnes vieme, že je to dôsledok vplyvu huby na celkový metabolizmus, zvýšenie tvorby nukleových kyselín a bielkovín, čím sa spomaľuje starnutie.
Navyše, huba obsahuje účinné látky, ktoré pôsobia upokojujúco na nervovú sústavu, pomáha pri nespavosti, zvyšuje chuť do jedla a stabilizuje emócie. Reishi tak patrí medzi tzv. prírodné adaptogény, ktoré celkovo podporujú a harmonizujú nervový a hormonálny systém.
Športovci a vysokohorská choroba
Pri adaptogénnom účinku ešte chvíľu zostaneme. O pozitívnom účinku Reishi sa presvedčili aj horolezci, ktorí vo výškach 400-5000 m n.m. nepozorovali žiadne nepriaznivé reakcie organizmu. Huba má totiž vysoký obsah organického germánia, ktoré zvyšuje príjem kyslíka krvou až 1,5x, čím zlepšuje okysličovanie tkanív. Zabraňuje tak prejavom vysokohorskej choroby a celkovo prispieva k zlepšeniu športovej výkonnosti hlavne pri športoch so zvýšenou potrebou kyslíka (atletika, cyklistika, plávanie...).
Nádorové ochorenia
Klinický výskum ukázal, že huba Reishi obsahuje 50 karcinostatických polysacharidov potláčajúcich rast nádorov, preto sa osvedčila ako podporná liečba pri nádoroch pažeráka, žalúdka, prsníka, hrubého čreva a maternice. Zvyšuje efekt chemoterapie a potláča jej vedľajšie negatívne účinky, ako je nechutenstvo a patologické zníženie bielych krviniek (leukopénia). Jej výhodou je, že neobsahuje žiadne látky toxické pre organizmus a celkovo zvyšuje jeho obranyschopnosť proti rôznym mikróbom.
Ochrana pokožky
Reishi chráni pokožku proti slnečnému žiareniu, najmä proti škodlivým UV lúčom, ktoré môžu poškodiť DNA buniek kože. Reguluje obsah vody v pokožke, čím optimalizuje jej vlhkosť a pružnosť.
Poznámka: O účinku liečivých húb na ľudský organizmus a ďalšie zaujímavé informácie o ich zložení či používaní sa viac dozviete v knihe Huby ako liek (autori Antonín, Jablonský, Šašek, Vančúriková), odkiaľ boli prevzaté aj niektoré údaje v tomto článku.
MUDr. Jana Mrázová
VITADORO s.r.o.